Dane County Clerk S Office (2024)

2008 – 2009

DANE COUNTY

DIRECTORY

Compiled by the

DANE COUNTY CLERK’S OFFICE

Robert Ohlsen, County Clerk

Room 112, City-County Building

210 Martin Luther King, Jr. Blvd.

Madison, Wisconsin 53703-3342

(608) 266-4121

Office Hours: 7:45 a.m. – 4:30 p.m., Monday-Friday

The County Directory is compiled to provide information about the different governmental units that affect the residents of Dane County. It includes contact information for federal, state, judicial, county, municipal and school officials.

ORGANIZATION OF DANE COUNTY

GOVERNMENT

OFFICIAL DIRECTORY

2008 – 2009

TABLE OF CONTENTS

CIRCUIT COURTS------11-13

CITY OFFICERS------85-92

COUNTY BOARD OF SUPERVISORS------19-24

COUNTY BOARD COMMITTEES------25-26

COUNTY BOARDS, COMMISSIONS & COMMITTEES------27-29

COUNTY DEPARTMENTS------15-18

COUNTY MAP------Center

ELECTED COUNTY OFFICIALS------14

ELECTION DATES------93

FEDERAL GOVERNMENT OFFICIALS & COURTS------7-8

HISTORY OF DANE COUNTY------6

ORGANIZATION OF DANE COUNTY GOVERNMENT------3

POPULATION TOTAL------5

SCHOOL DISTRICTS------30-31

STATE GOVERNMENT OFFICIALS & COURTS------9-11

TOWN OFFICERS------32-65

VILLAGE OFFICERS------66-84

Visit the Dane County Home Page at

for more information, including E-Mail addresses

DANE COUNTY

Total Population: 468,514

KATHLEEN FALK

County Executive

SCOTT McDONELL

Chair of County Board

DAVID WORZALA

1st Vice Chair

SHELIA STUBBS

2nd Vice Chair

MELANIE HAMPTON

MARK OPITZ

Sergeants at Arms

ROBERT OHLSEN

County Clerk

HISTORY OF DANE COUNTY

Dane County has played a brilliant and outstanding role in the history of Wisconsin. Only half a century after the landing of the Pilgrims, Marquette and Joliet navigated the Wisconsin River which borders Dane County. Another century and a half passed before the United States Government took possession of Dane County from the Native Americans, following the Blackhawk War. The first Wisconsin territorial legislature, meeting in 1836, created Dane County. The same legislature voted to establish the capitol of the territory in the wooded area between the third and fourth lakes in the chain of lakes situated in the southern part of Wisconsin.

The christener of Dane County, Territorial Judge James Doty, also named the capitol city of Madison, in honor of the nation's fourth president. The county was named for Nathan Dane of Massachusetts, chairman of the committee which drew up the ordinance of 1787 for the government of the Northwest Territory.

In 1839 Dane County was organized as a separate governmental unit with the free election of a threeman board of commissioners to formulate county policy. This commission form of government was abandoned in 1857 in favor of the larger Board of Supervisors, only to be reinstated during the Civil War, and then finally abandoned altogether in 1870 for the Board of Supervisors. The struggle between these two forms of government no doubt reflects the conflict of interests of the voters; a wider and more democratic representation is claimed for the larger Board of Supervisors, while greater administrative efficiency is claimed for the Board of Commissioners.

Back to 1840immigration was gathering momentum. In that year there were but 314 settlers; in another ten years there were 16,639 settlers who purchased land from the government for $1.25 an acre. These early people, migrating from the east and the south were experienced and highly literate pioneers. One of their first projects was the building of a school house in 1839 at a cost of $70. Later immigrants came from other countries. Norwegian, Swiss, and German settlements sprang up. The township of Mazomanie was settled by a temperance society from England. The Norwegians had come to Dane County just as it was being opened and being from an agricultural land, settled here. They started growing tobacco as their chief crop. Today, Wisconsin ranks as an important tobacco producer.

With the admission of Wisconsin to statehood, immigration increased. By 1900, there were 70,000 persons in the county, equally divided between urban and rural. The 2000 census shows a population of over 426,000 persons in the county with 74,775 being found in the 34 townships, 59,626 in the 19 villages and 292,125 in the 8 cities.

FEDERAL GOVERNMENT

EXECUTIVE

PRESIDENT VICE PRESIDENT

George W. Bush Richard Cheney

CABINET

Secretary of State------Condoleeza Rice

Secretary of the Treasury------Henry Paulson, Jr.

Secretary of Defense------Robert Gates

Attorney General------Michael Mulcasey

Secretary of the Interior------Dirk Kempthorne

Secretary of Agriculture------Ed Schaefer

Secretary of Commerce------Carlos Gutierrez

Secretary of Labor------Elaine Chao

Secretary of Health & Human Services------Michael Leavitt

Secretary of Homeland Security------Michael Chertoff

Secretary of Housing & Urban Development------Alphonso Jackson

Secretary of Transportation------Mary Peters

Secretary of Energy------Samuel Bodman

Secretary of Education------Margaret Spellings

Secretary of Veterans Affairs------James Peake

LEGISLATIVE

U.S. SENATORS

Russell D. Feingold------(202-224-5323)

506 Hart Senate Office Bldg., Washington, D.C. 20510-4904

Middleton Office------(828-1200)

1600 Aspen Commons, Room 100, Middleton 53562-4716

Term Expires--January 2011

Herb Kohl------(202-224-5653)

330 Hart Senate Office Bldg., Washington, D.C. 20510

Madison Office------(264-5338)

14 W. Mifflin St., Suite 207, Madison 53703

Term Expires--January 2013

U.S. REPRESENTATIVES

All Terms Expire---January 2009

District

1 Paul Ryan------(202-225-3031)

1113 Longworth Bldg, Washington, D.C. 20515

*2 Tammy Baldwin------(202-225-2906)

2446 Rayburn Bldg, Washington, D.C. 20515

Madison Office------(258-9800)

10 E. Doty St, Suite 405, Madison 53703

3 Ron Kind------(202-225-5506)

1406 Longworth Bldg, Washington, D.C. 20515

4 Gwen Moore------(202-225-4572)

1408 Longworth Bldg, Washington, D.C. 20515

5 F. James Sensenbrenner, Jr.------(202-225-5101)

2449 Rayburn Bldg, Washington, D.C. 20515

6 Thomas E. Petri------(202-225-2476)

2462 Rayburn Bldg, Washington, D.C. 20515

7 David R. Obey------(202-225-3365)

2314 Rayburn Bldg, Washington, D.C. 20515

8 Steve Kagen------(202-225-5665)

1232 Longworth Bldg, Washington, D.C. 20515

* Dane County's Representative

JUDICIAL

SUPREME COURT OF THE UNITED STATES

CHIEF JUSTICE

John Roberts

ASSOCIATE JUSTICES

John Paul Stevens, Antonin Scalia, Anthony M. Kennedy, David H. Souter, Clarence Thomas, Ruth Bader Ginsburg, Stephen G. Breyer, Samuel Alito

UNITED STATES DISTRICT COURT

WESTERN DISTRICT OF WISCONSIN

120 N. Henry St., Madison, WI 53703

(264-5156)

Judge------Barbara B. Crabb

Judge------John C. Shabaz

U.S. Attorney------Steven P. Sinnott

U.S. Marshall------Dallas S. Neville

Bankruptcy Judge (264-5178)------Robert D. Martin

Magistrate------Stephen L. Crocker

STATE GOVERNMENT

EXECUTIVE

Terms Expire---January 2011

GOVERNOR------James E. Doyle

115 East, State Capitol, Madison 53707------(266-1212)

LT. GOVERNOR------Barbara Lawton

19 East, State Capitol, Madison 53707------(266-3516)

SECRETARY OF STATE------Douglas LaFollette

30 W. Mifflin St., Madison 53703------(266-8888)

STATE TREASURER------Dawn Marie Sass

1 S. Pinckney St., 5th Floor, Madison 53707------(266-1714)

ATTORNEY GENERAL------J. B. Van Hollen

114 East, State Capitol, Madison 53707------(266-1221)

STATE SUPT. OF PUBLIC INSTRUCTION------Elizabeth Burmaster

125 S. Webster, Madison 53703------(266-3390)

Term Expires July 2009

LEGISLATIVE

Senate – P.O. Box 7882, Madison 53707-7882

Assembly (Last names A-L – P.O. Box 8952, Madison 53708-8952)

Assembly (Last names M-Z – P.O. Box 8953, Madison 53708-8953)

13th SENATE...... Scott Fitzgerald, 202 South (266-5660)

37th ASSEMBLY...... Andy Jorgenson, 412 North (266-3790)

Towns of Albion, Christiana and Deerfield;

Villages of Cambridge (Dane County portion), Deerfield, and Rockdale

15th SENATE...... Judy Robson, 211 South (266-2253)

43rd ASSEMBLY...... Kim Hixson, 4 West (266-9650)

City of Edgerton Ward 7

16th SENATE...... Mark Miller, 409 South (266-9170)

46th ASSEMBLY...... Gary Hebl, 304 West (266-7678)

Towns of Cottage Grove, Dunkirk, Dunn Wards 1 & 7, Pleasant Springs,

Rutland, and Sun Prairie; Villages of Cottage Grove and Oregon Wards 2-4;

Cities of Stoughton, and Sun Prairie Wards 1-20, 22, 25, 29 & 30

47th ASSEMBLY...... Eugene H. Hahn, 15 West (266-3404)

Towns of Bristol, Dane, Mazomanie, Medina, Roxbury, Vienna, Windsor,

and York; Villages of Dane, DeForest, Marshall and Mazomanie Wards 3-4;

and City of Sun Prairie Wards 21, 23, 26–28

48th ASSEMBLY...... Joseph T. Parisi, 126 North (266-5342)

Towns of Blooming Grove and Dunn Wards 2-6; Village of McFarland;

Cities of Madison Wards 1-8, 10-13, 33, 55-56 & 131, and Monona

26th SENATE...... Fred A. Risser, 220 South (266-1627)

76th ASSEMBLY...... Terese Berceau, 208 North (266-3784)

Town of Madison Wards 2-4 & 6; Cities of Fitchburg Wards 1-4 & 6

and Madison Wards 48, 50, 58-60, 65-69, 72, 84-94, 116-117

77TH ASSEMBLY...... Spencer Black, 210 North (266-7521)

Village of Shorewood Hills; Cities of Madison Wards 45-47, 61-64,

70-71, 73-81, & 95-97, and Middleton Wards 2-4

78th ASSEMBLY...... Mark Pocan, 322 West (266-8570)

Town of Madison Wards 1, 5, 7-11; Village of Maple Bluff Wards 1-2; Cities of Fitchburg Wd. 13, and Madison Wards 14-15, 21, 31-32, 34-44, 49, 51-54,

57, 106 & 140

27th SENATE...... Jon Erpenbach, 8 South (266-6670)

79th ASSEMBLY...... Sondy Pope-Roberts, 209 North (266-3520)

Towns of Blue Mounds, Cross Plains, Middleton, Springdale, Vermont,

and Verona; Villages of Blue Mounds and Mount Horeb;

Cities of Fitchburg Wards 5, 7-12 & 14, Madison Wards 82-83, 98-105, 107, 109-110, 112-114, 119-130, 132, 134-135, 137, 141-142, 145,

Middleton Wards 1, 5-7 & 9-10 & 12, and Verona

80th ASSEMBLY...... Brett Davis, 308 North (266-1192)

Towns of Montrose, Oregon, Perry, and Primrose;

Villages of Belleville (Dane County portion),

Brooklyn (Dane County portion), and Oregon Wards 1, 5-10

81st ASSEMBLY...... David Travis, 223 North (266-5340)

Towns of Berry, Black Earth, Burke, Springfield, and Westport;

Villages of Black Earth, Cross Plains, Maple Bluff Ward 3, Mazomanie Wards 1-2,

and Waunakee; Cities of Madison Wards 9, 16-20, 22-30, 108, 111, 115, 118, 133, 136, 138-139, 143-144, Middleton Wards 8 & 11,

and Sun Prairie Wards 24, 31 & 32

JUDICIAL

STATE SUPREME COURT

110 East Main, Suite 215, Madison 53703 (266-1880)

(10 Year Terms)

Shirley Abrahamson, Chief Justice------7-31-2009

Pat Roggensack------7-31-2013

Annette Ziegler------7-31-2017

Mike Gableman------7-31-2018

David Prosser------7-31-2011

Ann W. Bradley------7-31-2015

Patrick Crooks------7-31-2016

Cornelia G. Clark, Clerk of Supreme Court

DISTRICT 4 - COURT OF APPEALS

119 Martin Luther King, Jr. Blvd., Madison 53703 (266-9250)

(6 Year Terms)

Paul Lundsten------7-31-2013

Charles P. Dykman------7-31-2010

Burnie Bridge------7-31-2014

Margaret Vergeront------7-31-2012

Paul Higginbotham------7-31-2011

Cornelia G. Clark, Clerk

DANE COUNTY COURTS

215 S. Hamilton St., Madison 53703

CIRCUIT COURT, BRANCH 1

(Term expires July 31, 2014)

Judge John Markson------Room 6105, 266-4231

CIRCUIT COURT, BRANCH 2

(Term expires July 31, 2011)

Judge Maryann Sumi------Room 7105, 266-4234

CIRCUIT COURT, BRANCH 3

(Term expires July 31, 2012)

Judge John C. Albert------Room 4105, 266-4235

CIRCUIT COURT, BRANCH 4

(Term expires July 31, 2010)

Judge Steven Ebert------Room 4109, 266-4351

CIRCUIT COURT, BRANCH 5

(Term expires July 31, 2013)

Judge Diane M. Nicks------Room 8105, 266-9095

CIRCUIT COURT, BRANCH 6

(Term expires July 31, 2009)

Judge Shelley Gaylord------Room 5105, 266-4321

CIRCUIT COURT, BRANCH 7

(Term expires July 31, 2014)

Judge William Hanrahan------Room 4103, 266-4700

CIRCUIT COURT, BRANCH 8

(Term expires July 31, 2012)

Judge Patrick J. Fiedler------Room 8103, 266-4325

CIRCUIT COURT, BRANCH 9

(Term expires July 31, 2011)

Judge Richard Niess------Room 5103, 266-4009

CIRCUIT COURT, BRANCH 10

(Term expires July 31, 2009)

Judge Juan B. Colas------Room 7103, 266-4460

CIRCUIT COURT, BRANCH 11

(Term expires July 31, 2009)

Judge Daniel R. Moeser------Room 8109, 266-4377

CIRCUIT COURT, BRANCH 12

(Term expires July 31, 2012)

Judge David Flanagan------Room 8107, 266-4194

CIRCUIT COURT, BRANCH 13

(Term expires July 31, 2009)

Judge Michael Nowakowski------Room 5109, 266-4186

CIRCUIT COURT, BRANCH 14

(Term expires July 31, 2010)

Judge C. William Foust------Room 7107, 266-4200

CIRCUIT COURT, BRANCH 15

(Term expires July 31, 2010)

Judge Stuart A. Schwartz------Room 7109, 267-2517

CIRCUIT COURT, BRANCH 16

(Term expires July 31, 2010)

Judge Sarah O'Brien------Room 6109, 267-1566

CIRCUIT COURT, BRANCH 17

(Term expires July 31, 2010)

Judge James L. Martin------Room 6103, 266-4937

COURT COMMISSIONERS--FULL TIME

215 S. Hamilton Street, Room 2000

266-4311

David Flesch, Probate RegistrarTodd E. Meurer

Daniel M. Floeter, Lead CommissionerJames S. Olds

Jason HansonPatricia Crowe

Anton JamiesonMarjorie Schuett

Mary Beth KeppelPeggy Young

Scott McAndrew

COURT COMMISSIONERS—PART TIME

Victor ArellanoDavid Lasker

Michelle BehnkeBradway Liddle, Jr.

Mark BornsPamela Lunder

Brian BrophyDavid Mandell

Michael ChristopherCatherine McGinn

Keith R. CliffordSteven Meyer

Thomas R. GlowackiStuart Mondschein

Dale GregoryTamara Packard

David HartMarlene Porter

Thomas HeblRobert Ramsdell

Scott HerrickWilliam Scanlon

Daniel HildebrandPhyllis Schwahn

Karen JulianAndrew Somers

Allan KoritzinskyDebra Stroik

Donna KuehnGretchen Twietmeyer

Bryan Woods

ELECTED COUNTY OFFICIALS

Offices located in City-County Building

210 Martin Luther King, Jr. Blvd., Madison 53703

(unless otherwise specified)

CLERK OF COURTS------CARLO ESQUEDA

215 S. Hamilton St., Room 1000------266-4311

FAX------266-9286

(Term expires January 3, 2011)

CORONER------JOHN E. STANLEY

115 W. Doty St., Room 2144------284-6000

(Term expires January 3, 2011)

COUNTY CLERK------ROBERT OHLSEN

Room 112------266-4121

FAX ------266-2611

(Term expires January 5, 2009)

COUNTY EXECUTIVE------KATHLEEN FALK

Room 421------266-4114

(Term expires April, 2009)

DISTRICT ATTORNEY------BRIAN BLANCHARD

215 S. Hamilton St.,Room 3000------266-4211

(Term expires January 5, 2009)

REGISTER OF DEEDS------KRISTI CHLEBOWSKI

Room 110------266-4141

(Term expires January 5, 2009)

SHERIFF------DAVID J. MAHONEY

115 W. Doty St., Room 2002------284-6800

(Term expires January 3, 2011)

TREASURER------DAVID GAWENDA

Room 114------266-4151

FAX------266-4154

(Term expires January 5, 2009)

COUNTY DEPARTMENTS

(Located at 210 Martin Luther King, Jr. Blvd., Madison 53703,

unless otherwise specified)

Department------Dept./Div. Head

ADMINISTRATION------Bonnie B. Hammersley

Room 425------266-4941

Purchasing------Charles Hicklin - 266-4131

Risk Management------(Vacant)- 266-4134

Consolidated Food Service------Greg Brockmeyer

1100 E. Verona Ave., Verona 53593------845-1244

Controller------Charles Hicklin

Room 426------266-4109

Employee Relations (Personnel)------Travis Myren

Room 418------266-4125

Facilities Management------Travis Myren

Room GA-8------266-4350

Information Management------Travis Myren

Room 524------266-4935

Printing & Services------Peter Patten

Room GR-13------261-9778

AIRPORT------Bradley Livingston

4000 International Lane, 53704------246-3380

ALLIANT ENERGY CENTER OF DANE COUNTY------William DiCarlo

1919 Alliant Energy Center Way, 53713------267-3976

CLERK OF COURTS------Carlo Esqueda

Civil/Family/Small Claims & Criminal/Traffic

215 S. Hamilton St., Room 1000------266-4311

Family Court Commissioner, 215 S. Hamilton St., Room 2000-266-4166

Probate – 215 S. Hamilton St., Room 1005------266-4331

CORONER------John E. Stanley

115 W. Doty St., Room 2144, 53703------284-6000

CORPORATION COUNSEL------Marcia MacKenzie

Room 419------266-4355

COUNTY BOARD------Scott McDonell, Chair

Room 118------266-5758

Legislative Services Director------Tim Saterfield - 267-1529

Policy Analyst------Karin Peterson Thurlow - 266-4533

FAX------266-4361

COUNTY CLERK------Robert Ohlsen

Room 112------266-4121

COUNTY EXTENSION------Lee Cunningham

1 Fen Oak Ct., 53718------224-3700

CREDIT UNION------2160 Rimrock Rd., 53713 - 256-5665

DISTRICT ATTORNEY------Brian Blanchard

215 S. Hamilton St., Room 3000------266-4211

EMERGENCY MANAGEMENT------Kathy Krusiec

115 W. Doty St., Room 2107, 53703------266-4330

Emergency Planning------266-5950

Emergency Medical Services------266-4387

Hazardous Materials Planning------266-9051

EXECUTIVE------Kathleen Falk

Room 421------266-4114

Cultural Affairs Program Coord.------Karen Crossley- 266-5915

Legislative Lobbyist------Mickey Beil - 266-4576

Office of Equal Opportunities Dir.------Isadore Knox, Jr. - 266-4192

FAMILY COURT COUNSELING------Chloe Perlis (Interim)

215 S. Hamilton St., Room 2030------266-4607

HOUSING AUTHORITY------Carolyn Parham

2001 W. Broadway, Suite 1, 53713------224-3636

HUMAN SERVICES------Lynn Green

1202 Northport Dr., 53704------242-6200

Adult Community Services------Fran Genter - 242-6500

Children, Youth & Families------Bob Lee - 242-6200

Public Health------Dr. Thomas Schlenker - 242-6511

Public Health Nursing------Pat Frazak - 242-6520

Environmental Health------242-6515

Sensitive Crimes------Neil Gleason - 242-6245

Youth Services------Connie Bettin - 242-6422

Badger Prairie Health Care Center------Jack Nelson

1100 E. Verona Ave., Verona, 53593------845-6601

Economic Assistance & Work Services------Elizabeth Green

1819 Aberg Ave. (Job Center), 53704------242-7400

Neighborhood Intervention Program------Stephen Blue

1227 Sherman Ave., 53704------288-2401

Older Adult Services------Barb Thoni

2322 S. Park St., 53713------261-9930

HUMAN SERVICES (continued)

SATELLITE OFFICES

South Madison Office, 2322 S. Park St., 53713------261-9900

Area Agency on Aging, 2322 S. Park St., 53713------261-9930

Stoughton Office, 125 Veterans Rd., 53589------873-5636

Sun Prairie Office, 1460 West Main St., 53590------837-7380

JUVENILE COURT PROGRAM------Jim Moeser

Room 303------266-4405

LAND & WATER RESOURCES------Kevin Connors

1 Fen Oak Ct., 53718------224-3730

Lakes & Watershed------Susan A. Jones – 224-3764

Land Acquisition------Laura Guyer – 224-3765

Land Conservation------Patrick J. Sutter – 224-3730

Parks------Darren Marsh – 246-3896

LAND INFORMATION OFFICE------(Vacant)

Room 360------266-4942

LEGAL RESOURCE CENTER------Leslie Mastey Behroozi

215 S. Hamilton St., Room L1007------266-6316

LIBRARY SERVICE------Julie A. Chase

201 West Mifflin St., 53703------266-6388

PARKS------(See Land & Water Resources)

PLANNING & DEVELOPMENT------Todd Violante

Room 116------266-4251

Land Division Review------Norbert Scribner - 266-9086

Property Listing------James Czaplicki - 267-3529

Cheryl Zellmer - 266-4120

Surveyor------Dan Frick - 266-4252

Zoning------Roger Lane - 266-9083

Community Analysis & Planning (Regional Planning)---Michael R. King

Room 362------266-4137

PUBLIC SAFETY COMMUNICATIONS------Joseph Norwick

Room 109------267-3911

PUBLIC WORKS, HWY & TRANSPORTATION------Jerry Mandli

2302 Fish Hatchery Rd., 53713------266-4039

Parking Ramp------Jim Matzinger

113 South Henry St., 53703------266-4363

Public Works------John Schraufnagel

1919 Alliant Energy Center Way, 53713------266-4018

Solid Waste------Mike DiMaggio - 266-4029

Landfill, 7102 US Highway 12-18, Madison 53718------838-9555

REGISTER OF DEEDS------Kristi Chlebowski

Room 110------266-4141

SHERIFF------David Mahoney

115 W. Doty St. Room 2002, 53703------284-6800

Northeast Precinct------266-3456

Southeast Precinct------266-9122

West Precinct------267-4936

TREASURER------David Gawenda

Room 114------266-4151

VETERANS SERVICE------Michael R. Jackson

1919 Alliant Energy Center Way, 53713------266-4158

HENRY VILAS ZOO------James Hubing

702 S. Randall Ave., 53715------266-4732

DANE COUNTY

BOARD OF SUPERVISORS

2008-2010

Regular Meeting Dates

First and Third Thursday of Each Month

7:00 p.m. -- Room 201

(Terms expire April 20, 2010)

CHAIRPERSON------Scott McDonell

FIRST VICE-CHAIRPERSON------David Worzala

SECOND VICE-CHAIRPERSON------Shelia Stubbs

SERGEANT AT ARMS------Melanie Hampton

SERGEANT AT ARMS------Mark Opitz

COUNTY BOARD OFFICE

210 Martin Luther King, Jr. Blvd., Room 118

Phone 266-5758

Bayrd, Carousel – DISTRICT 8------(H-442-6294)

4901 Sherwood Rd., Madison53711------(C-658-7333)

Bruskewitz, Eileen - DISTRICT 25

5134 Reynolds Ave., Waunakee 53597------(H-249-9188)

de Felice, Dave - DISTRICT 16

6302 Dominion Dr., Madison 53718------(H-222-0319)

DeSmidt, Elaine - DISTRICT 3

4709 Milwaukee St., Madison 53714------(H-246-2700)

Downing, Patrick - DISTRICT 30

256 Tyvand Rd., Blanchardville 53516------(H-527-2472)

Erickson, Chuck – DISTRICT 13

1541 Jefferson St., Madison 53711------(H-251-3622)

Ferrell, Ronn - DISTRICT 15

7122 E. Valley Ridge Dr., Madison 53719------(C-695-1321)

Gau, Duane - DISTRICT 20------(H-825-7111)

3039 Castelton Crossing, Sun Prairie 53590------(C-320-1100)

Hampton, Melanie – DISTRICT 14

9 Lynbrook Cir., Madison 53719------(C-692-2124)

Hendrick, John – DISTRICT 6

1315 Spaight St., Madison 53703------(C-446-4842)

Hesselbein, Dianne - DISTRICT 9

1420 N. High Point Rd., Middleton 53562------(H-836-7003)

Hulsey, Brett - DISTRICT 4

110 Merrill Crest, Madison 53705------(H-238-6070)

Jensen, Gerald – DISTRICT 31

869 Glenway Rd., Oregon 53575------(H-835-7389)

Kostelic, Jeff - DISTRICT 19

1175 N. Thompson Rd., Sun Prairie 53590------(H-825-2156)

Manning, Wyndham - DISTRICT 5

519 State St., Apt. 5, Madison 53703------(H-729-4043)

Martz, Jack - DISTRICT 33

5766 Wilshire Dr., Fitchburg 53711------(H-274-7437)

Matano, Al – DISTRICT 11

3745 Ross St., Madison 53705------(H-238-3045)

McDonell, Scott – DISTRICT 1

14 W. Gilman St., Apt. 1, Madison 53703------(H-259-9506)

Chairperson’s Office (Room 118A)------(266-5758)

Miles, Patrick - DISTRICT 34

5410 North Pass, McFarland 53558------(H-838-6866)

O’Loughlin, Dennis – DISTRICT 22------(C-225-6562)

3934 Partridge Rd., DeForest 53532------(H-846-1851)

Opitz, Mark – DISTRICT 25

6753 Black Cherry Ln, Middleton 53562------(H-836-7890)

Richmond, Kyle - DISTRICT 27

929 O’Sheridan St., Madison 53715------(H-251-3171)

Ripp, Dave – DISTRICT 29

7220 Highway 19, Waunakee 53597------(H-849-7643)

Rusk, Paul - DISTRICT 12

1501 Pleasure Dr., Madison 53704------(H-249-9667)

Salov, Bob - DISTRICT 37

2103 Pleasant Dr., Cambridge 53523------(H-423-4358)

Schlicht, Kurt – DISTRICT 28

2011 Sylvia Pine Way, Cross Plains 53528------(C-576-9897)

Schmidt, Robin R. – DISTRICT 24

5606 Tonyawatha Tr., Monona 53716------(H-221-0514)

Solberg, Cynda K. – DISTRICT 36

3703 County Road N, Cottage Grove 53527------(H-839-9583)

Stoebig, Tom – DISTRICT 17

4309 Hegg Ave., Madison 53716------(H-222-6429)

Stubbs, Shelia – DISTRICT 23

11 Waunona Woods Ct. #2, Madison 53713------(H-223-1684)

Vedder, Barbara - DISTRICT 2

2314 E. Dayton St., Madison 53704------(H-249-8428)

Veldran, Matt - DISTRICT 7

5738 Kroncke Dr., Madison 53711------(C-235-8369)

Vogel, Donna - DISTRICT 35------(W-873-3063)

808 Garfield St., Stoughton 53589------(H-873-8863)

Wheeler, Dorothy - DISTRICT 18

1639 Haas St., Madison 53704------(H-244-4711)

Wiganowsky, David E. - DISTRICT 21

3363 Burke Rd., Sun Prairie 53590------(H-837-8604)

Willett, Mike - DISTRICT 32

7715 Midtown Rd., Verona 53593------(H-845-8503)

Worzala, David - DISTRICT 10

1907 Rowley Ave., Madison 53726------(H-255-3278)

DANE COUNTY

SUPERVISORY DISTRICTS

DISTRICT 1------Scott McDonell

City of Madison Wards 36, 40-41, 43-44

DISTRICT 2------Barbara Vedder

Town of Madison Ward 1; City of Madison Wards 13, 32, 37-39

DISTRICT 3------Elaine DeSmidt

City of Madison Wards 6-9, 17

DISTRICT 4------Brett Hulsey

City of Madison Wards 74-76, 78-79

DISTRICT 5------Wyndham Manning

City of Madison Wards 42, 46-47, 62-63

DISTRICT 6------John Hendrick

Town of Blooming Grove Ward 1; City of Madison Wards 12, 33-35

DISTRICT 7------Matt Veldran

City of Fitchburg Wards 1-3; City of Madison Wards 86-87

Dane County Clerk S Office (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated:

Views: 6685

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.